fbpx
blank

Learn German online, either in a group or in 1-1 private lessons with internationally experienced, native-speaking teachers!
All of our German online classes are with our live instructors via Zoom and are accompanied by interactive materials and an exercise platform.
We have been shaping the educational and career lives of many people for years with our trainings from A1 to C1 level, which are also preparatory for German certificate exams.

Best German tutors

Learn German online with internationally experienced instructors who are native German speakers!

Prepare for German exams

Prepare for your Telc, Goethe, ÖSD, TestDaF, DSD 1-2 and Abitur exams with us!

Learn with the best materials!

Learn German online with materials from the most exclusive German publishing houses!

Choose course and instructor

You can benefit from all our classes, either with one or multiple instructors!

Manage your calendar

You organize your appointments! You can make them individually or collectively

Exercise platform

Practice and reinforce with our platform covering many areas in German

In the way that suits you best learn German online

Join our group lessons with a maximum of 5-7 people in groups suitable for your level, or progress quickly on your own schedule with 1-1 private lessons!

  • Click on 1-1 private lessons or German group lessons from the appointment platform below.
  • Find out more about the German tutoring course or course you are interested in by clicking on the ‘Review, Get Info’ box.
  • Then click on ‘Select’ in the box of the course you are interested in.
  • You can click on ‘Review, Get Info’ to learn more about your trainer.
  • The system will show you the available times of the instructor you have chosen for 1-1 private lessons or the start date and time of the German online course in group lessons. Click here.
  • Log in to the system by entering the requested information.
  • Remember, you can only buy the trial course as a single course. To buy lessons in bulk and manage your appointments, you need to purchase a membership.

German Private Lesson Packages

Save money with packages of 4, 8, 12 or 16 lessons per month. Make your appointments. Try any instructor you want.

Best Trainers

Trainers who are experts in their fields, native speakers of German and have more than 10 years of experience

Meet Us with Trial Lesson

Determine your needs with a trial lesson, meet our instructor and determine your lesson program

Our German exercise app is a gift for our students!
Practice German 24/7 from wherever you want and progress quickly!

In addition to live lectures and core materials, follow-up on assignments assigned by our instructor via the platform + games, videos via the in-class application

Get plenty of exercise with app support to improve your vocabulary, grammar, reading, listening, text production and speaking skills!

Almanca özel ders egzersiz platformu

Learn German online with us just like them

 

37 değerlendirmeye göre.
Gizem Sengul
Gizem Sengul
02/05/2023
Haftanın her günü olan grup dersleri felaketinden sonra bu kursu buldum. Henüz 1 kur bitirdik. Almanca öğrenmeye başladığımdan beri ilk defa ilerlemiş gibi hissediyorum. Ayrıca çok iyi bir platform sistemleri var. Kaynaklar için ekstra ödeme yapmanız gerekmiyor. Sistem üzerinden tüm derslerinizi yönetebiliyorsunuz. Başka hocalardan ders almak isterseniz o da mümkün. Deneme dersiyle başlamanızı öneririm 💫
Bora Buluş
Bora Buluş
26/12/2022
Oğlumuz için Almanca özel ders arayışlarımız esnasında Fl-Deutsch ile karşılaştık. Gerek ön bilgilendirme sürecindeki ilgi, gerek tanışma dersi kurgusuyla kafanızdaki çoğu konuyu zaten ilk günden yanıtlanmış oluyorlar. Murat Sözen Bey’e de keyifli dersleri için ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.
turgay yaraş
turgay yaraş
10/10/2022
Almanca ögrenme sürecinde kesinlikle tavsiye edeceğim bir kurumdur. Aldığım dersler çok verimli ve faydalıydı.
Deniz Biçer
Deniz Biçer
24/08/2022
A2 ve B1 Almanca kurslarımı buradan aldım. Memnun kaldım, B2’yi de buradan alacağım. Onur hocanın güzel anlatımı, birçok kaynak kullanması ve ders saatlerini uygun şekilde ayarlaması; Nevra Hanım’ın sağladığı anlayışla güzel bir ekip. Teşekkür ediyorum, sevgiler ❤
dilara omer
dilara omer
02/06/2022
ileri düzey almancanız olup almanca pratiğinizi arttırmak, dili hatırlamak istiyorsanız, birebir dersleri kesinlikle öneririm. Kurumun abitur ve matura sınavlarına destekleyici nitelikte olması zaten bu alanda profesyonel olduklarını gösteriyor. uzun süren araştırma sonrası bir arkadaşım aracılığıyla Fl-Deutsch ile tanıştım. Yasemin hoca ile yazı, konuşma ve eksik olduğumu hissettiğim alanlarda onun da yönlendirmesi ile ilerleme katettiğimi ve özgüvenimin arttıgını düşünüyorum. Teşekkürler
Bülent Ay
Bülent Ay
01/06/2022
Oğlum C1 sınavına hazırlanırken araştırma sonucu buldu kurumu. Başta Nevra Hoca olmak üzere tüm hocaların eğitim kalitesi çok iyi. Geçen yıl Onur Hoca ile başlayan online derslere bu yıl da devam edeceğiz. Onur Hoca Almanca dil eğitimi dışında ilave olarak oğluma ciddi anlamda koçluk da yaptı. Her şey için çok teşekkür ederiz.
serap koşar yıldırım
serap koşar yıldırım
31/01/2022
Bu benim ikinci kursum ilk kursta herşey havada kaldi 5bin tlye yakin para bosa gitti .Onur bey Konuya cok hakim, turkçe bilen birinden ders almak neyin neden olduğunu anlamamda cok faydalı oldu.kesinlikle tavsiye ederim.
Bilge Cetinkaya
Bilge Cetinkaya
20/01/2022
Almanca’ya başladığımda özellikle konuşma ve yazmada pek çok eksiğim varken FL-Deutsch’taki eğitim sayesinde Almanca’mı her alanda geliştirdim. TestDaF sınavına bütün eksiklerimi tamamlayarak, en iyi kaynaklarla hazırlanmamı sağladı. Nitelikli dil eğitimi ve tüm emekleriniz için çok teşekkürler hocam.

Do you have further questions about our German courses?

We answered your questions about our trainers, cancellation and payment terms, content and exam preparations.