fbpx

FL-Deutsch

online almanca öğrenmek

Online Almanca öğrenmek nasıl mümkün?

Almanca öğrenmek istiyorsunuz, fakat bu işe nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Mesele Almanca öğrenmek olunca belki internette oldukça kaynak mevcut, fakat bunlardan hangisi güvenilir, hangisi faydalı ve sizin ihtiyaçlarınıza hitap edebilir? Online ortamda, ek bir Almanca çalışması olarak ücretsiz hangi kaynaklardan faydalanabilirsiniz? Bunlar için hem kendi tecrübelerimize dayanarak hem de öğrencilerimizden aldığımız geri bildirimlere göre sizi aydınlatmaya çalışacağız.

Mutlaka düzenli bir şekilde giden bir Online Almanca ders programınız olmalı.

İnternette, Almanca öğrenmek söz konusu olunca, Almancaya dair çokça şey keşfedebilirsiniz. Mesela belki sadece Google aramaları sayesinde, birkaç bilgilendirici site üzerinden Almanca fiil çekimini öğrenebilirsiniz. Fakat bu Almancayı tam olarak öğrenip konuşmanızı sağlamaz. Mutlaka önceden planlanmış  online Almanca derslerine her şekilde ihtiyacınız olacaktır.

Yoksa sadece keşif yaparak Almanca üzerine fikir sahibi olabilirsiniz. Ama sizi yönlendiren bir mekanizma olmadığı için de yanlış şeyler öğrenme riskiniz de var.

Yanlış öğrenilmiş bir Almancayı düzeltmek gerçekten çok zor.  Almanca temeli yanlış ve yetersiz olan öğrencilerin Almancalarını düzeltmek, sıfırdan Almanca öğrenenlere göre çok daha meşakkatli bir süreç.

Başka değinmek istediğiz önemli bir konu da, Almanca sadece konuşarak ya da sadece okuyarak, ezberleyerek öğrenilmez. Aslında bu tabii ki de tüm diller için de geçerli.

Bizim sağlıklı dil öğrenmek için aradığımız şey, birbirini tamamlayan dil unsurlarının bir bütünlük içinde olması. Mesela, bunu bir bisiklete binmeye benzetelim. Bisiklet sürebilmeniz için, bisikletinizin pedalının, direksiyonun, tekerleklerinin eksiksiz bir şekilde çalışıyor olması gerekir. Ardından siz de dengede durmayı öğrenirsiniz. Bu parçalardan biri eksik olursa, bisiklete binemezsiniz. İşte Almanca öğrenmek de buna benziyor. Almanca konuşmanızı ve yazmanızı sağlayacak birçok parça var. Bunlardan sadece birinde iyi olmanız yeterli değil. Mesela iyi okumanız ya da kelime ezberlemeniz hiçbir şey ifade etmez. Almanca öğrenmek için öğrendiklerinizi kullanmak gerekir!

Yani ayrı ayrı parçaların bütünlüğü ve düzeni içinde Almanca öğrenmek en doğrusu.

Online Almanca öğrenmek için dinleme çalışması nasıl yapılır? 

Almanca öğrenmek girişiminde bulunurken mutlaka dinleme alıştırmaları yapmanız gerekiyor. Bu dile alışkanlık geliştirmenizi sağlar. Ayrıca telaffuzunuzu ve kelime bilgileriniz de iyileşir.

Dinlemek, taklit demektir aynı zamanda. İyi dil bilenler, her zaman iyi taklitçilerdir. Kendi ana dilinizi de, bebekken anne ve babanızı dinleyip taklit ederek öğrendiniz. Eğer bir çocuğunuz varsa, ondaki dilsel gelişmelere tanık olmuşsunuzdur. SİZİN CÜMLELERİNİZİN AYNISINI KURUYOR, adeta büyümüş de küçülmüş gibi!

Almanca dinleme becerilerinizi geliştirmek için online ortamda ücretsiz kaynak olarak Deutsche Welle çok iyi. Biz de derslerimizde fırsat buldukça kullanmaya ve öğrencilerimize göstermeye çalışıyoruz. 

Bu sizin için eğlenceli de olacaktır. Ama bunu tek başına Almanca öğrenmek adına yapmanız çok işe yaramaz. Böylesine bir çalışma sadece size aşinalık kazandırır biraz.

Ayrıca B2 ve üzeri seviyelerde Almanca bilgisine sahip olup Almancasını online ortamda geliştirmek isteyenlere video izlemelerini mutlaka tavsiye ederiz. Deutsche Welle’de içerikler oldukça zengin ve güncel. Sitenin arşivi geniş. Üstelik videoların hemen hemen hepsinde etkileşimli pekiştirme alıştırmaları var. Böylece dinleme egzersizinde geçen kelime ve kurallar havada kalmıyor.

Havada kalan bilgi uçar gider. Sizin ihtiyacınız olan etkileşim ve tekrar!

Almanca öğrenirken kelime ezberleme

Yine yukarıda da bahsedildiği gibi alakasız bir şekilde birbirinden bağımsız kelime ezberlemeye çalışmayın.

Hatta Almanca öğrenmek üzerine size yine gerçek bir örnek verecek olursak: Doktor bir öğrencimiz derslere başlamadan önce, ezber konusunda çok iyi olduğunu ve evde kendi kendine bir sürü Almanca kelime ezberlediğini söyledi. Derslere başladığımızda gördük ki, oldukça kelime ezberlemiş olmasına rağmen, tek bir cümle bile kuramıyor. Zihni, asla kullanılmamış, havada uçuşan ölü bilgilerle dolduydu. Fakat kendi kendine ezberlemek yerine, bir eğitmen eşliğiyle düzenli derslerle Almanca öğrenseydi daha iyi olabilirdi. Kelimeleri anlamlandırmadan dil öğrenilmez…

Özetle, Almanca kelime bir içerik bağlamında öğrenilir. Bu bakımdan, Almanca öğrenmek için Almanca seviyenize uygun yazılı ve sözlü metinlere ihtiyacınız var.

Kelimelerin kalıcılığı, aslında onlarla bir anlam silsilesi içinde karşılaşmanıza ve onları kullanmanıza bağlıdır. Online kelime çalışmak için bazı uygulamalar belki ek bir çalışma olarak işinize yarabilir. Biz de Almanca egzersiz platformumuzda size bu imkanı sunuyoruz.

Almanca okuma kaynakları

Okuma, dil öğrenmenin en temel parçalarından biri (yukarıda bahsettiğim bisikletin parçalarını hatırlayın yine). Almanca öğrenmeniz adına size bol bol Almanca metin sunulması gerekir. Bu metinlerin öğrendiğiniz yeni Almanca dil bilgisi kurallarını da barındırıyor olması gerekir.

Mesela Almanca geçmiş zamanları (perfekt) öğrendiniz, metin bunu mutlaka geçirmeli. Mesela yan cümleciklerinden bazılarını öğrendiniz (Almancada çok önemli bir konu bu), o zaman okuyacağınız metinde bu kurallar yer almalı. Bu bakımdan, Almanca öğrenme sürecinde, Almanca okuma metinleriniz rastgele seçilmiş olmamalı.

Sıfırdan kendi kendinize ya da bir Almanca kursu yardımıyla Almanca öğreniyorsanız, Hueber, Klett gibi yayınevlerinin okuma kitaplarını ek olarak deneyebilirsiniz. 

Tercih edeceğiniz kitabın kendi seviyenize uygun olmasına dikkat edin. Ne çok kolay ne çok zor olmalı. Çok kolay olursa ilerleme sağlamaz. Çok zor olursa da hiç bir şey anlamadığınız için motivasyonunuz kırılır. Sonra da bu travma ile birlikte kitabı bir kenara bırakıp ‘ben bu işi yapamayacağım’ diyerek vazgeçersiniz. 

En iyi ücretsiz Almanca dil bilgisi kaynakları

En sık aldığımız sorulardan biri şu:  ‘Konuşma üzerine mi öğretiyorsunuz?’. HAYIR. Bisiklet örneğini hatırlayın. Bisikletin bir parçası eksik olursa, bisiklete BİNEMEZSİNİZ. Bu yüzden sadece konuşarak ya da sadece kelime ezberleyerek ya da sadece dil bilgisi çalışarak ALMANCA ÖĞRENEMEZSİNİZ.

Dil bilgisi de bu parçalardan biri. Ama bir yandan mesela bir mülakatta Almanca konuşurken kimse size dil bilgisi testi yapmayacak. Alman işvereniniz size ‘Akkusativ nedir?’ gibi bir soru sormayacak.

Ama dil bilgisi yine de önemlidir ve lazımdır. Çünkü yetişkin bir zihnin bilgiyi edinmeden önce o bilgiyi rasyonelize etmesi gerekir. Yoksa bilgiyi benimseyip kabul etmez.

Şimdi akıllara şu soru geliyor: ‘Ana dilimi dil bilgisi öğrenmeden nasıl öğrendim?’

Ana dilinizi dil bilgisi kuralları olmadan ama doğru yapı ile  öğrendiniz. Çünkü bebekken sorgusuz sualsiz bir şekilde, bomboş ve tazecik zihniniz çevrenizdeki konuşmaları sünger gibi emdi. Bunu da senelerce durmaksızın yaparak anca 2 sene sonra ana dilinizde ilk cümlelerinizi kurmaya başladınız. Yani taklit ettiniz!

Şimdi ise, içi bilgiyle dolmuş taşmış yetişkin zihniniz rasyonelliğe ihtiyaç duyuyor. Ki böylece edindiğiniz bilgi kalıcı hale gelsin! Bunun bilimsel kanıtı ise, Noam Chomsky’de. Merak ediyorsanız, dil bilim için önemli olan bu bilim insanın yazdıklarını okuyabilirsiniz. 

Youtube’da mesela Almanca dil bilgisi ile ilgili konu anlatımlı videolar var. Bu tarz dil bilgisi konu videoları, bilgi edinmeniz için işe yarar. Ama ardından konuşarak, yazarak çeşitli egzersizlerle bunları pekiştirmeniz gerekir.

Online Almanca Öğrenmek için Bol Bol Tekrar!

Tekrar da dil öğrenmenin en önemli prensiplerinden biridir.

Bu bakımdan, sadece, evde pasif bir şekilde konu anlatımlı Almanca video izlemeniz Almanca öğrenmenizi desteklemesine rağmen dili aktif bir şekilde kullanmanızı sağlamaz. Pasif bilgiyle değil, kullanarak öğrenmeye çalışın.

Ama Almanca dil bilginizi geliştirmek için online ortamda bir şeyler yapmak isterseniz, size birkaç tüyo vereceğiz :

Almanca dil bilgisinde çok önemli noktalar var. Mesela praepositionlar. Bunu dışında, mesela Adjektivdeklination konusu var. Almanca dil bilgisi için bol alıştırma yapmanız lazım. Böylece sonradan yetişkin zihninize giren bilgi girdileri pekişebilir. Ardından zihniniz kuralları kavrar. O bilgiler de en sonunda yer edinir. Birkaç kaynak örneği aşağıda yer alıyor:

Meindeutschbuch.de, (A1 ve A2 için iyi)

Nthuleen.com, gerçekten kendini Almancaya adamış bir site. Açıklamalar İngilizce. Bu bakımdan İngilizce biliyorsanız, işe yarar.

– Ayrıca Passau Üniversitesi’nden ‘Deutsch Aber Hallo’ çok iyi, seviye seviye dil bilgisi kitapları indirilebiliyor.

Yukarıda da bahsettiğim gibi, yanlış ve eksik edinilmiş bilgiyi düzeltmek çok zor.

Almanca Nasıl Konuşabilirsiniz? 

İşte geldik, Almancanın yazılı ve sözlü kullanıldığı, yani üretime geçtiği alana!

Yukarıda edindiğiniz parçaların bir araya gelip kullanılmasına yani.

Bisiklet örneğinde olduğu gibi, tekerlekler tamam, direksiyon ve pedallar tamam! Şimdi bisikletin üzerine geçip dengede durmaya çalışarak sürmeye başlayacaksınız..

Fakat bisikleti sürerken arada problemler olacak. Dengeniz bozulacak! Yere düşeceksiniz ya da bir yerlere çarpıvereceksiniz. Yanınızda birisi olması lazım. Siz sürmeye çalışırken o da bisikleti ufak ufak yandan desteklemeli. Düşmenize sebep olan unsurlar konusunda dikkatinizi çekip düzeltmeli. Gerektiğinde de tüyolar vermeli.

Özetle online Almanca öğrenmek konusunda, istediğiniz kaynağı, alıştırmayı, videoyu bulabilirsiniz. Ama bütünlük içinde Almanca konuşup yazmanız için mutlaka size yol gösteren bir eğitmeniniz olmalı.

İnsan faktörü burada devreye giriyor .

Ama siz A1 seviyesinde Almanca bilseniz bile, çevrenizde Almanca konuşmaya çalışırken sizinle Almanca iletişim kuran birileri olmalı. Mesela B1 Almanca metinlerinizi kontrol edip size hatalarınızı açıklamalarla gösteren biri olmalı. Metin yazmak başlangıç seviyesinde bile mümkündür. Çünkü öğrencimin en baştan dilde edindiği o minik parçaların ne işe yaradığını görüp kullanması gerekir.

Yani online Almanca öğrenmek isterken kendi kendinize konuşup yazmanız bir işe yaramaz. Aynı kısır döngünün içinde, aynı hataları tekrarlarsınız. Hatta bilmeden edindiğiniz yanlış ifadeler zihninize oturur. O yanlışı düzeltmeniz sonra zor olur.

Hata alışkanlık haline geldiyse sıkıntı oldukça büyüktür.

Kendinize, size yol gösterecek bir eğitmen edinmeniz faydalı olacaktır. Eğitmenimiz sadece Almanca konuşan biri olmamalı. Almanca öğretmek konusunda profesyonel biri olmalı. 

Nevra Atan – Dil Bilim Uzmanı & Almanca Eğitmeni

Almanca Özel Ders

Almanca 1-1 özel derslerle ilerle

Uzman Eğitmenler

Eğitmenleri inceleyip randevu al